Amarco İlk Çeyrekte Büyük Kar Yaptı

Aramco'nun Net Karı Yılın İlk Çeyreğinde Yüzde 82 Arttı

Amarco İlk Çeyrekte Büyük Kar Yaptı
Amarco İlk Çeyrekte Büyük Kar Yaptı
Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun yılın ilk çeyreğinde net karı, yüksek petrol fiyatlarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82 arttı.
Saudi Aramco tarafından açıklanan finansal bilançoya göre, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple'ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olan Aramco'nun ocak-mart döneminde net karı 39,5 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 21,7 milyar dolar net kar açıklamıştı.
Aralık 2019’da ilk kez halka arz edildiği dönemden sonraki en yüksek geliri kaydeden şirket, bilançosundaki pozitif sonuçları artan petrol fiyatlarına dayandırdı. Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatı Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı arz endişeleriyle 7 Mart'ta 139,13 dolara kadar yükselerek son 14 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Saudi Aramco Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, "Küresel piyasalarda süregelen aşırı dalgalanmalara rağmen, enerji talebinin daha güvenilir, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir şekilde karşılanması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Piyasa değeri çarşamba günü itibarıyla 2,42 trilyon dolara yükselen Saudi Aramco, 2020’den beri Apple'ı ilk kez geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.
kaynak: AA

6 Yorumlar

 1. Araplardaki petrol ben de olsa ben de kar yaparım.

  YanıtlaSil
 2. Oil is plentiful in Muslim countries, but Muslims are very poor.

  YanıtlaSil
 3. ülkemizin yarısını aldılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doktorlar ülkemizi terk ediyor. doktorluk da yaparlar artık

   Sil
 4. ülkemiz ciddi anlamda göçmen tehlikesi altında. buna bir çözüm bulunması gerekiyor

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski